Energia słoneczna na jachtach i kamperach

Potrzeba i zapotrzebowanie na energię słoneczną są czymś, co szybko rośnie w miarę upływu czasu. Coraz więcej branż i ludzi zaczyna polegać na technologiach solarnych w zakresie zasilania.

Obecnie panele słoneczne są w stanie dostarczyć dużą ilość energii, aby zaspokoić potrzeby gospodarstwa domowego – pozwalając ludziom stać się samowystarczalnymi wkrótce po zainstalowaniu modułu.

Oprócz tego, energia słoneczna została niedawno wdrożona do transportu, wraz z rozwojem samochodów napędzanych energią słoneczną i rozszerzeniem na transport publiczny, transport lotniczy i transport morski.

Panele słoneczne dla łodzi

Koncepcja wykorzystania paneli słonecznych na łodziach ma kilka zalet. Wśród nich jest fakt, że zmniejsza emisję dwutlenku węgla, koszty oleju napędowego i drastyczne zmniejszenie poziomu hałasu. Branża rozwinęła się, oferując kilka różnych opcji solarnych dla właścicieli łodzi – wszystko w zależności od typu panelu i systemu kontrolera ładowania.

Rodzaje paneli słonecznych dla łodzi

Oto rodzaje paneli słonecznych dostępnych dla łodzi:

Szklany front. Oferują one największą moc przy niższych kosztach, co czyni je najpopularniejszym rodzajem paneli. Panele z frontem szklanym mogą występować w dwóch odmianach – polikrystalicznej i monokrystalicznej (więcej na ich temat dowiesz się tutaj).

Polikrystaliczne są najtańsze w ofercie, ale mają niższą sprawność energetyczną i współczynnik konwersji, a także nie sprawdzają się zbyt dobrze w upalne dni. Monokrystaliczne są droższe, ale są również bardziej wydajne, mniejsze i bardziej skuteczne w gorącej pogodzie.

Poliwęglan. Są to najdroższe i mają tendencję do korzystania z technologii polikrystalicznej. Są one jednak bardziej elastyczne i mogą być mocowane za pomocą kleju silikonowego, jak również chodzić po nich. Są one szczególnie korzystne do stosowania na jachtach.

Całkowicie elastyczne panele. Choć są niezwykle elastyczne, ograniczają się jedynie do wykorzystania technologii amorficznej, tej samej technologii słonecznej, którą można znaleźć w kalkulatorze. Są one mniej wydajne, chociaż koszt jest bardzo niski, jak również.

Panele słoneczne dla kempingu

Energia słoneczna ma wiele zalet dla właścicieli domów, zwłaszcza możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na rachunkach za energię elektryczną przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko.

Jednakże, energia słoneczna ma dodatkową zaletę bycia całkowicie dostępną dla tych, którzy mieszkają nawet w odległych miejscach, tak długo jak jest trochę słońca.

Jest to szczególnie ważny czynnik dla tych, którzy mieszkają na obszarach, gdzie dostęp do elektryczności jest utrudniony, a także dla tych, którzy są w ciągłym ruchu – właścicieli przyczep kempingowych i kamperów. Oto wszystkie odpowiedzi na pytania, które mogą się pojawić na temat wykorzystania paneli słonecznych na kempingu.

Jakie są korzyści z używania paneli słonecznych na kempingu?

Oto niektóre z korzyści płynących z używania paneli słonecznych podczas biwakowania:

  • Energia słoneczna jest odnawialnym, zielonym źródłem energii elektrycznej, która jest całkowicie darmowa.
  • Pozwala na podróżowanie do odległych miejsc, gdzie nie ma dostępu do elektryczności
  • Możesz zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy, unikając opłat za korzystanie z elektrowni
  • Będziesz wolny, aby przejść gdziekolwiek chcesz, bez konieczności martwienia się o to, jak zasilać swoje urządzenia

System kontrolera ładowania

Jest on wymagany do połączenia paneli z akumulatorami i zapobiegania przeładowaniu. Istnieje kilka różnych typów, jak widać poniżej:

Podstawowe kontrolery ładowania

Wykorzystują one modulację szerokości impulsu (PWM), technikę, która jest używana do kodowania informacji do transmisji, pozwalając na pełną kontrolę mocy, która jest dostarczana do urządzeń elektrycznych.

Jest to szczególnie istotne w przypadku obciążeń inercyjnych, takich jak silniki. Sterowniki te mają uproszczoną konstrukcję, a co za tym idzie są również najtańsze.

Sterowniki średniej klasy

Te również wykorzystują PWM, ale są wyposażone również w wyświetlacze LCD. Pokazują one stan naładowania, stan akumulatora i pozwalają na większą kontrolę parametrów systemu.

Kontrolery MPPT

Jest to skrót od angielskiego terminu “maximum power point tracking” i są one najdroższe spośród kontrolerów ładowania. Mają one jednak dodatkową zaletę, jaką jest maksymalizacja zużycia energii na potrzeby wydajności poszczególnych paneli.

Instalacja paneli słonecznych na łodziach

Kiedy patrzymy na instalację paneli słonecznych na łodziach, jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Brak miejsca jest jedną z głównych przeszkód, które należy pokonać.

Z tego powodu panele słoneczne często muszą być na tyle wytrzymałe, aby można było po nich chodzić – maksymalizując wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Niektóre panele zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można je było zawiesić na maszcie, optymalizując w ten sposób całą możliwą przestrzeń na łodzi.

Na większych łodziach jest więcej miejsca, co oznacza, że można zainstalować panele słoneczne z przeszklonym frontem. Oferują one najwięcej energii przy najniższych kosztach, ale nie można po nich chodzić.

czytaj dalej

Wyświetlanie 1–24 z 144 wyników