Sztormiaki i kombinezony

Dokonując wyboru odzieży żeglarskiej, powinno się kierować kilkoma ważnymi kwestiami. Szczególnie istotne będzie to, żeby zwracać uwagę na materiały, z których została ona wykonana.

Winny być one wodoodporne oraz wiatroszczelne. Jest to podstawa, gdyż w czasie żeglowania trzeba pozostać gotowym na różnorodne warunki.

Sztorm, silny wiatr, ulewa – nad tym wszystkim musimy panować, a niewłaściwie wybrana garderoba utrudni nam takie zadanie i nie pozwoli na cieszenie się ekstremalną dyscypliną sportu, jaką jest niewątpliwie żeglarstwo.

Materiał winien być także oddychający i zagwarantować nam komfort. Odzież dla żeglarzy poza funkcjonalnością, powinna się także odznaczać bardzo nowoczesnym wyglądem, który sprawia, iż bez względu na panujące warunki będziemy się prezentowali stylowo oraz modnie.

Jednymi z najczęściej wybieranych ubrań do żeglowania, są zdecydowanie sztormiaki oraz kombinezony. Czym powinny się one charakteryzować? O tym postaramy się napisać poniżej.

Sztormiak – jak dokonać jego wyboru?

Każda osoba zajmująca się żeglowaniem doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotny jest sztormiak. Mimo tego, iż jest to najważniejsza z części garderoby żeglarskiej odzieży, nie pływa się wyłącznie w nim.

Podczas wypływania w rejsy istotny jest ubiór, w którym będziemy pływali. Od niego będzie zależeć nasze bezpieczeństwo oraz komfort. Na co powinno się zwracać uwagę podczas wybierania sztormiaka? Czym należy się kierować?

Podstawowa rola sztormiaka, to ochrona przed wiatrem, zimnem oraz wodą. Najprostszy typ sztormiaka, to gumowa kurtka. Ma ona jednakże pewne minusy.

Kurtka żeglarska typu sztormiak na łódkę i jacht

Guma, nie przepuszcza niestety powietrza, zatem idealnie ochrania przed wodą, ale równocześnie nie pozwala na oddychanie naszej skórze. tym samym, tego rodzaju kurtki żeglarskie nie sprawdzą się podczas dłuższych rejsów, ponieważ będą gromadziły cały nasz pot.

Guma jest także dosyć sztywna, co sprawi, iż znacząco może wpływać na ograniczanie swobody naszych ruchów. Na całe szczęście, zostało wymyślone coś takiego, jak oddychające membrany. Zasada ich funkcjonowania, jest bardzo łatwa.

Nie pozwalają, aby woda przedostawała się do środka, zaś umożliwiają wydostawanie się pary na zewnątrz. O jakości, jaką odznaczają się membrany świadczy tak zwany współczynnik oddychalności. Im będzie on wyższy, tym lepsza jest membrana, tym samym także zapewnia ona lepszy komfort.

Niewątpliwie większy współczynnik będzie związany z wyższą ceną. Trzeba dobierać go zawsze do danego rejsu. Nie ma sensu kupowanie sztormiaka uszytego z myślą o oceanicznych warunkach, jeżeli zamierzamy pływać wyłącznie po jeziorze.

Sztormiaki żeglarskie i jachtowe – podział

Kurtki żeglarskie, możemy podzielić na trzy grupy z uwagi na miejsce rejsu oraz oddychalność:

  • doskonale oddychające – do żeglowania morskiego oraz oceanicznego na dłuższych dystansach,
  • bardzo dobrze oddychające – do żeglowania morskiego oraz przybrzeżnego na średnio-długim dystansie,
  • nieoddychające albo słabo oddychające – do krótkiego żeglowania na wodach śródlądowych.

Należy mieć na uwadze, iż w sztormiaku z przeznaczeniem na ocean, możemy wypływać na wody śródlądowe, niemniej jednak sztormiak na śródlądowe wody, sprawdzi się w miarę na przybrzeżnych wodach, niemniej jednak zdecydowanie nie przyda się podczas rejsów na otwartych morzach.

Tak samo ważną kwestią, jak odpowiednio wysoki współczynnik oddychalności, jest bezpieczeństwo. Sztormiaki winny mieć jaskrawą barwę, jak i posiadać odblaskowe taśmy. Dobrym rozwiązaniem, będzie również fluorescencyjny kaptur. Zapewni to widoczność kogoś, kto wypadł za burtę.

Kombinezon żeglarski – dlaczego jest taki ważny?

Suchy kombinezon żeglarski, stanowi konieczne wyposażenie każdej osoby, która ma styczność z wodnym żywiołem. Pomaga w utrzymaniu suchości, dzięki temu nie ma możliwości przemoknięcia.

Newralgicznym miejscem z punktu widzenia wnikania wilgoci i wody, są okolice szyi. Dlatego też kombinezony żeglarskie, powinny posiadać specjalistyczny zaciskowy kołnierz z elastyczną, gumową powłoką, która nie pozwoli na przedostanie się wody do środka, jak również nie spowoduje występowania podrażnień na powierzchni skóry.

Tego rodzaju wyposażenie, sprawdzi się nawet w okresie jesiennym. Specjalne powłoki kombinezonu żeglarskiego, pozwalają na swobodne poruszanie się, a ponadto nie zaburzają cyrkulacji powietrza.

Kombinezony takie, mogą być wykonane z tak zwanego neoprenu, który zapewnia docieplanie ciała żeglarza. Neopren jest niczym innym, aniżeli spienioną gumą, która zostaje wypełniona zamkniętymi pęcherzykami z gazem wykazującym możliwość przewodzenia ciepła.

Zatem jak można łatwo zauważyć, posiadanie profesjonalnego kombinezonu żeglarskiego, da nam poczucie dużego komfortu oraz bezpieczeństwa.

Kiedy zastanawiamy się nad kwestią ceny tego typu ubioru, musimy brać pod uwagę również ocieplacz polarowy, którego koszt to najczęściej maksymalnie 300 złotych, zaś sam kombinezon może nas kosztować nawet i 3 tysiące złotych.

Cena może się nam wydawać dosyć wysoka, niemniej jednak biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, nie powinniśmy oszczędzać.

czytaj dalej

Wyświetlanie wszystkich wyników: 35