Pozostałe akcesoria

Podczas rejsu jachtem czy żaglówką bez wątpienia przydatny może okazać się inny osprzęt. Prócz kompasów i prowiantu należy też wyposażyć się w produkty, które pomogą bezpiecznie powrócić na ląd i zapewnią właściwą przygodę na otwartych wodach.

Mobilne zbiorniki paliwa

To urządzenie może okazać się obowiązkowym elementem każdej podróży. Tankowanie i zaopatrywanie jednostki pływającej to przecież czynność, bez której nie sposób wyruszyć w rejs. Warto również wiedzieć, iż takie mobilne wyposażenie jest zwyczajnie szybsze niż paliwo przenoszone w kanistrach.

Zestawy do sprzątania łodzi

Jednostka pływająca może po prostu się ubrudzić. Warunki atmosferyczne, sztormy, deszcz to wszystko powoduje, że środek jachtu ulega zabrudzeniu. Wtedy należy przywrócić jej stan do poprzedniego.

Zestawy czyszczące są najczęściej wyposażone w dwa rodzaje szczotek (z miękkiego włosia oraz sztywnego), ale także teleskopową sztycę, po to, by dosięgnąć i wyczyścić łódź z każdej strony.

Producenci wskazują, że lanca może osiągnąć długość nawet do 120 cm. Dodatkowo cały zestaw do czyszczenia jest wykonany z PVC, więc nawet słońce nie jest w stanie zagrozić takiemu wyposażeniu.

Torba na kamizelki pneumatyczne

W momencie zagrożenia na wodzie w obowiązkowym wyposażeniu każdej łodzi muszą znaleźć się kamizelki. Jednak jeśli niebezpieczeństwo minie, wtedy warto wysuszyć osprzęt, by nie uległ zniszczeniu, a był gotowy na kolejne chwile niebezpieczeństwa.

Warto dlatego zaopatrzyć się w torbę właśnie na kamizelki. Jej budowa w pełni zapewni ich schnięcie, a ponadto dzięki swoim jaskrawym kolorom, na pewno rzuci się w oczy podczas stresującej sytuacji.

Ponadto jest ona wyposażona w dodatkowe kieszenie, w których można pomieścić mniejsze przedmioty, ale także karty identyfikacyjne. Jest ona w stanie pomieścić aż 6 kamizelek ratunkowych.

Wiadra na pokładzie

Łódź od zawsze kojarzona jest z wiadrami. Mimo wszystko są one potrzebne właśnie na jachcie czy żaglówce. Jednak warto się zaopatrzyć w takie, które sprawdzi się nawet w najtrudniejszych warunkach.

Właściwe wiadra na łodzi to takie, które wykonane są z winylu, a więc takiego materiału, z którego tworzone są również odbijacze. Dzięki takiemu zastosowaniu surowców taki sprzęt nie jest w stanie zarysować czy zabarwić pokładu, a ponadto nie ulegnie pęknięciu tak łatwo jak zwykłe tworzywo plastikowe.

Warto również zauważyć, że większość wiader na rynku posiada również specjalną rączkę z rolką, dzięki czemu można zamontować linkę przy wiaderku.

Nóż bosmański

Trudno wyobrazić sobie brak ostrego przyrządu podczas rejsu, kiedy często niespodziewane przypadki skłaniają do szybkich decyzji — czasami trzeba coś podgiąć czy odkręcić przetyczek w szeklach.

Dlatego powstał nóż bosmański, który posiada wiele zastosowań i sprawdzi się właśnie w takich warunkach, jakie prezentuje otwarte morze.

Przede wszystkim taki rodzaj noża nadaje się jako szeklownik i marszpikiel. Więc żaden splot na line czy przetyczek w szeklach nie będzie już straszny. Cała konstrukcja noża jest najczęściej wykonana ze stali nierdzewnej.

Bosak teleskopowy

To długie drągi zakończone hakiem i bez wątpienia są niezbędnym elementem każdej łodzi. Ten może nieco nieporęczny przyrząd pomaga w dość nietypowych sytuacjach.

Przede wszystkim ten sprzęt służy do odpychania łodzi od przeszkód czy kei, ale równie dobrze może zostać użyty do chwytania boi, cumy i wszystkiego, co pojawiło się za burtą.

Obecnie produkuje się bosaki wykonane głównie z aluminium, dzięki takim rozwiązaniom jest on przede wszystkim lekki, wytrzymały, ale także odporny na słoną wodę. Warto nadmienić, że istotne w bosaku jest również teleskopowe wysuwanie, które może okazać się pomocne podczas morskich przygód.

Lornetka i osuszacz

Przyrząd od obserwacji otoczenia wbrew pozorom to obowiązkowe wyposażenie wprawnego skippera. Musi on przecież w porę zareagować na zbliżające się niebezpieczeństwo.

Jej konstrukcja pozwala na dawanie obrazu prostego, ale nie odwróconego, co najważniejsze. Zaletą również lornetki jest jasny obraz oraz duża rozdzielczość, co pozwala na dostrzeżenie nawet najmniejszych detali.

Kolejnym sprzęt, który powinien znaleźć się na łodzi, jest osuszacz, który zapewni właściwy sposób kontrolowania wilgoci, kondensacji i pleśni. Dzięki technologii połączonej z wentylatorami oraz sprężarką jest w stanie osuszyć powietrze, ale także kontrolować stan wilgotności ze względu dołączone w nim czujniki.

Sama obsługa urządzenia jest bardzo prosta i intuicyjna, a wszystko ze względu na montowany w nich wyświetlacz, na którym wystarczy zaznaczyć zadane parametry, a sprzęt zajmie się resztą. Dodatkowym atutem jest również opcja filtrowania powietrza, które stopniowo eliminowana jest ilość bakterii.

Filtr ten z łatwością można zdemontować i umyć. Warto również pamiętać, że osuszacz posiada zbiornik z tyłu urządzenia. Z kolei sprzęt posiada również opcję uruchomienia systemu wraz z zapisanymi ustawieniami podczas awarii zasilania. Dlatego jest to sprzęt, który poradzi sobie w każdych warunkach.

czytaj dalej

Wyświetlanie wszystkich wyników: 26