Odbiorniki i nadajniki AIS

System Automatycznej Identyfikacji, w skrócie AIS, powstał w latach 90, jako uzupełnienie systemów radarowych, których funkcjonowanie charakteryzowało się, pewnymi trudnymi do wyeliminowania, problemami. AIS umożliwia wymianę danych pomiędzy jednostkami. A jego podstawowym zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa oraz zapobieganie kolizjom.

Zasada działania systemu AIS

Do działania system AIS wykorzystuje urządzenie nadawczo-odbiorcze, pracujące w zakresie fal UKF o częstotliwości 156,025 – 162,025 MHz. Urządzenie takie podłączone jest do komputera, którego zadaniem jest zbieranie wszystkich danych dotyczących statku.

Dane te to m.in. zapis położenia i ruchy statku oraz informacje z żyrokompasu czy logu. Dodatkowo do systemu wprowadza się też ręcznie informacje takie jak numer MMSI, zanurzenie czy port przeznaczenia. Wszystkie te informacje mogą być odczytane przez urządzenia AIS innych okrętów znajdujących się w pobliżu.

Cechy charakterystyczne systemu AIS

Zasięg systemu AIS wynosi zazwyczaj kilkanaście mil morskich, chociaż w korzystnych warunkach pogodowych może on sięgnąć nawet 150 mil. Generalnie, ponieważ system pracuje z wykorzystaniem ultrakrótkich fal radiowych UKF jest zasięg jest silnie zależny od wysokości na jakiej zamontowana jest antena nadawczo-odbiorcza oraz warunków rozprzestrzeniania się fal radiowych.

Warto pamiętać, że do prawidłowej pracy system AIS potrzebuje danych GPS o położeniu statku. Większość urządzeń AIS nie posiada wbudowanego nadajnika GPS, konieczne jest więc aby urządzenie takie znajdowało się na statku i było podpięte do systemu AIS (ewentualnie dane może wprowadzać też ręcznie).

Podłączenie systemu AIS

Urządzenie AIS potrzebuje do działania oddzielnej anteny UKF. Powinna być ona zamontowana jak najwyżej i w minimalnej odległości 1,5 m od anteny radia UKF.

Najlepszym miejscem jest to masztu, jeśli z jakiegoś względu nie jest to możliwe można wykorzystać kosz rufowy lub saling. Drugą opcją jest wykorzystanie już posiadanej anteny radia UKF, trzeba wtedy jednak zainwestować w rozdzielacz sygnału.

czytaj dalej

Wyświetlanie wszystkich wyników: 19