Victron Energy

Akumulatory, inwertery, ładowarki Victron Energy

Kontrola nad łodzią czy jachtem daje niesamowitą radość. Wiatr, który uderza w twarz, fale, które łamią się pod naciskiem rufy, to widok zapierający dech w piersiach. Jak jednak zapewnić bezpieczeństwo i pracę maszyny bez włączonych komponentów? Dobrym pomysłem są magazyny energii, która wytwarzana jest za pomocą paneli solarnych.

Ile energii potrzeba by przepłynąć rejs?

Niezależnie od tego, gdzie łódź ma zmierzać w każdym z przypadków potrzebne będą te same urządzenia Victron Energy. Instalacja właściwych magazynów energii wraz z panelami zależy od osobistych preferencji i zamiarów, co do przyszłych przygód na wodzie.

Układy te mogą zasilić każdy system elektryczny na jachcie, jednak zazwyczaj wybiera się profile użytkowania tej energii, by właściwie rozłożyć jej zużycie w czasie. Wszystko zależy od tak zwanego Planu Optymalnej Energii.

Produkcja napięcia na własny jacht. Ile trzeba wytworzyć?

Aktualnie w każdym wyposażeniu większości jachtów coraz częściej pojawiają się urządzenia elektryczne. Jest ich coraz więcej nawet w podstawowym asortymencie. Prócz tych systemów, które napędzają, sterują łodzią, które są zasilane prądem o stałej mocy, użytkownik może również wyposażyć swój jacht w sprzęty AGD.

Urządzenia firmy Victron energy

Wtedy jednak potrzebny jest prąd o zmiennym natężeniu. Warto oszacować zużycie za pomocą mocy podanej w watach. Dzięki temu w połączeniu z czasem można obliczyć bardziej lub mniej dokładne zapotrzebowanie.

Zazwyczaj jednak używa się nieco większych magazynów energii, by mieć jakikolwiek zapas. Przykładem urządzeń i ich zużycia wygląda następująco: Lodówka zużywa 50 Wat, ale tylko wtedy, kiedy pracuje całą dobę.

Z kolei kuchenka elektryczna jest w stanie zużyć 1000 Wat, działając dwie minuty. Dlatego tak istotne jest rozplanowywanie energii na podstawie normalnego, ale i wyjątkowo dużego zużycia.

Magazynowanie i przetwarzanie energii Victron Energy

Jak przechować energię, która zostanie później wykorzystana do zasilania systemów kierujących i bezpieczeństwa łodzi? Wszystko odbywa się w dosyć prosty sposób.

Energia, która została zaczerpnięta z innych źródeł jeszcze na lądzie lub też zebrana za pomocą paneli solarnych, może zostać przekształcona za pomocą inwertora w prąd o mocy 230 V. Nie można zapomnieć o tym, by magazyny energii były wyposażone w nieco większe moce przerobowe.

Okres pomiędzy ładowaniem a zużywaniem jest dość długi, więc warto się zabezpieczyć. Wymaganą pojemność akumulatorów można obliczyć za pomocą wzoru: 48 godzin bez zasilania brzegowego pomnożyć należy przez ilość dni na morzu. Dzięki temu użytkownik jest w stanie wskazać, jakiego sprzętu potrzebuje.

Generowanie energii – regulatory ładowania Victron Energy

Zanim jeszcze dojdzie do zużywania energii, należy ją wpierw wytworzyć. Jest kilka dróg pozyskiwania energii. Pierwsza z nich mówi o przyportowych źródłach zasilania, które są w stanie uruchomić urządzenia od razu po naładowaniu. Jednak minusem takiego rozwiązania jest fakt, że najczęściej są ograniczone do kilku Amperów.

Można także skorzystać z dodatkowego alternatora w silniku. Jednak to rozwiązanie również nie jest idealne. Hałas, który prócz energii jest generowany, nieco psuję atmosferę na statku. Z kolei ostatnim rozwiązaniem są skuteczne i produkujące darmową energię panele słoneczne.

Akumulatory żelowe Victron Energy i ich zastosowanie na jachcie

Takie urządzenia stoją na czele najlepszego wyposażenia jachtu. Akumulatory żelowe charakteryzują się przede wszystkim niskim samo-rozładowywaniem. Wszystko za sprawą ich budowy, która zabezpiecza całą konstrukcję na różnice temperatur.

Ponadto posiadają również dłuższą żywotność, ale także większą cykliczną pojemność. A to właśnie jest istotna cecha w przypadku magazynowania energii na jachcie.

Mimo tego, że temperatury podczas pracy akumulatora mogą oddziaływać na samo narzędzie, jest ono w pełni bezpieczne. Zastosowane surowce w procesie budowy akumulatorów zapewnia gwarancję, że wszystko pozostanie w jak najlepszym porządku.

Elektrolity w żelowych magazynach energii posiadają również zagęszczony żel krzemionkowy, co sprawia, że są one nieruchome, a dzięki temu mogą zmagazynować większą ilość prądu. Dlatego też swoje zastosowanie znajdują głównie w momencie napędzania sprzętów użytkowych na łodzi.

Jaki panel słoneczny na jacht?

Decydując się na kupno jachtu, warto zastanowić się także czym napędzać sprzęty codziennego użytku. Jeśli plan mówi o dłuższej podróży urządzenia typu: kuchenka, lodówka, mikrofalówka itp., mogą okazać się niezwykle pomocne.

Panele słoneczne powinny być pierwszym wyborem każdego miłośnika żeglugi. Są ekologiczne i produkują darmowe zasoby energetyczne. Jest to także uniwersalne i sprawdzone rozwiązanie nie tylko na łodziach, ale także na kamperach.

Mogą one zapewnić naprawdę pokaźne pokłady energii, nawet dla wymagających użytkowników. Jednak by wszystko działało jak najlepiej, należy zastanowić się, jaki panel będzie odpowiadał zapotrzebowaniu dziennemu na jachcie.

Przede wszystkim warto skupić się na jakości i wielkości paneli. Można co prawda zaopatrzyć się w różnej wielkości urządzenia, jednak nie zawsze pozwala na to miejsce montażu na jachcie.

Dlatego takie ograniczenia należy pokonać, właśnie wybierając na przykład jeden panel o wskazanej mocy, przez co zaoszczędzić można pieniądze i miejsce na łodzi.

Wybierając baterie słoneczne, podstawową zasadą jest ich minimalna moc. Mówi się, że takie urządzenia powinny generować od 50 do 150W, jednak są to wyłącznie minimalne zapotrzebowania. Taka energia będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo na statku i mniejszą lub większą możliwość skorzystania z innych narzędzi na morzu. Dlatego:

Panel 55 W – znajdą swoje zastosowanie raczej do mniejszych łódek lub kamperów. Ich moc będzie raczej za mała dla użytkowników większych pojazdów morskich, jednak panele te zazwyczaj cechuje łatwość montażu, a więc na sam początek podróży żeglarskiej takie rozwiązanie powinno wystarczyć.

Panele 110 W – te urządzenia w zupełności wystarczą do napędzenia statku i minimalnej obsługi innych sprzętów codziennego użytku. Bez wątpienia nadają się do montażu na większych łodziach.

Panel 150 W – jest to już bateria słoneczna o naprawdę dużej mocy. Spełnia oczekiwania nawet najwytrwalszych użytkowników, dlatego też przeznaczona jest raczej do dużych łodzi, gdzie potrzebna jest taka ilość energii.

czytaj dalej

Wyświetlanie 1–24 z 164 wyników